هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶
خانه » مطالب ویژه » چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

اطلاعیه سایت

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

عطر الشام,عطر,عطر الشام الحلقه,عطر ا فشان,عطر بربری,عطر بیک,عطر بولو

تاریخچه

هنر عطر سازی در زمان باستان از میان رودان و مصر شروع شده و درایران و روم باستان توسعه پیداکرد. اولین شیمی‌دان ثبت شده در دنیا زنی بنام تاپوتی می‌باشد، یک عطر ساز که طبق لوحه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد در میان رودان می‌زیسته‌است. او گل‌ها، روغنها و اگیر ترکی را با دیگر مواد معطر چندین بار متوالی تقطیر و صاف می‌کرده تا عطر مورد نظر را تولید نماید.

در سال ۲۰۰۵،باستان شناسان آنچه که تصور می‌شود قدیمی‌ترین عطر جهان می‌باشد را در پیرگوس، قبرس کشف کردند. این عطرها قدمتی بیش از ۴٬۰۰۰ سال دارند. در این مجموعه حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر، کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴۳٬۰۰۰ فوت مربعی (۴٬۰۰۰ متر مربعی) کشف گردید. در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام، گشنیز، گل تلفونی (مورد سبز)، رزین رسته مخروطیان، ترنج، و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند.

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

عطر الشام,عطر,عطر الشام الحلقه,عطر ا فشان,عطر بربری,عطر بیک,عطر بولو

«در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در سیلک کاشان ….. غیر از ظروف سفالین بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر، که گویا مخصوص نگهداری عطر بود در حفریات سیلک پیدا شده است و همچنین مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده است.»

درقرن نهم میلادی ابویوسف کندی شیمیدان عرب، کتابی دربارهٔ عطرها به نام شیمی عطر و تقطیر نوشته‌است. این کتاب شامل بیش از یک صد دستور برای تهیه روغنهای معطر، مرهم‌ها، عرق‌های گیاهی و جایگزین‌هایی برای داروهای پر هزینه می‌باشد. به علاوه در این کتاب ۱۰۷ روش و دستور العمل برای عطر سازی و ساخت تجهیزات مربوطه، از جمله انبیق، شرح داده شده‌است.دانشمند ایرانی ابن سینا فرایند عصاره گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه بطور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرد. اولین تجربه او با گل رز بوده‌است. از زمان این کشف، عطر از مخلوطی از روغن‌ها، گیاهان و یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را بوجود می‌آورند به دست می‌آید. از این میان گلاب بلافاصله میان مردم محبوب شد. مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی به طور قابل توجهی صنعت عطر سازی و پیشرفت‌های علمی و بخصوص شیمی را در غرب تحت تأثیر قرار داده‌اند.

چیکار کنیم خوشبو باشیم؟ + تاریخچه عطر

عطر الشام,عطر,عطر الشام الحلقه,عطر ا فشان,عطر بربری,عطر بیک,عطر بولو

 

عطر در دنیای مدرن
نخستین بارقه‌های عطرسازی مدرن در قرن نهم میلادی درخشیدن گرفت. به گونه‌ای که این‌بار پای شیمی و شیمی‌دانان نیز در به کارگیری مصنوعات شیمیایی در ساخت عطر، به میدان باز شد. عطر؛ مطابق با تعریف رایجی که از آن وجود دارد، از سه ماده تشکیل شده: حلال، تثبیت کننده‌ها و مهم‌ترین عنصر که همان اسانس یا عصاره عطر است.صنایع عطرسازی در جهان، اسانس‌ مورد نیاز خود را از مواد طبیعی و مصنوعات شیمیایی تولید می‌کنند. اسانس‌های گیاهی فراوانند: اسانس‌هایی که از بذر برخی گیاهان مانند گشنیز، زیره، هل، کاکائو و… ساخته می‌شوند، اسانس‌هایی که از پوست میوه، گل‌برگ‌های گل رز، یاس، زنبق، مریم، رزماری و … فرآوری می‌شوند و هزار یک ماده گیاهی دیگر؛ از چوب گرفته تا ساقه و شکوفه. از آنجایی که اسانس‌های گیاهی به نسبت نوع فرآوری، تازگی مواد اولیه و بسیاری از فاکتورهای دیگر، از مشابهت و نسبت ثابت بودن متغیری برخوردارند، امروزه بسیاری از رایحه‌های طبیعی، با ترکیبات شیمیایی جایگزین و بازسازی می‌شوند.هرچند با این همه ‌اسانس‌های طبیعی به دلیل یک‌دستی و عمق رایحه در درازمدت، همچنان جایگاه ویژه‌ای در بین صنایع عطرسازی دارند.

تقسیم‌های تجاری عطر

در بازار جهانی عطر، کارخانجات به صورت متداول محصولات خود را در چند گروه تولید می‌کنند؛ محصولاتی که به نسبت درصد اسانس‌شان، کیفیت، ماندگاری، کاربرد و البته قیمت‌های متفاوتی دارند.
هوا را از من بگیر عطر را نه
عطر الشام,عطر,عطر الشام الحلقه,عطر ا فشان,عطر بربری,عطر بیک,عطر بولو

شما از چه نوع عطری خوشتان می‌آید؟

از سال‌ها پیش و با توسعه صنایع عطرسازی در جهان، تنوع عطرها و رایحه‌های مختلف، گروه‌بندی عطرها یکی از چالش‌های فعالان در بازار عطر به شمار می‌آمد. این مهم بود که در معرفی یک برند یا گونه‌های عطری مختلف آن، مشتریان بدانند نوع رایحه محصولات مختلف چیست تا علاقه‌مندی خود را به انواع مختلف رایحه در پیگیری محصولات جدید بشناسند. در پاسخ به این نیاز، در سال ۱۹۸۳ یک مشاور اولین طبقه‌بندی رایحه را ارائه کرد. او رایحه‌های موجود در بازار را به پنج طبقه گلی، شرقی، چوبی، آروماتیک، و تازه تقسیم‌بندی کرد و این طبقه‌بندی در میان صنایع عطرسازی، مورد استناد قرار گرفت. چهار طبقه اول بیشتر کلاسیک و سنتی بوده و طبقه آخر رایحه‌هایی را شامل می‌شد که به اصطلاح، روشن و تمیز بودند،اما در سال ۲۰۱۰ این الگو در طبقه‌بندی عطرها، تکمیل شد و گروه آروماتیک به طبقه چوبی اضافه شد.
هوا را از من بگیر عطر را نه
عطر الشام,عطر,عطر الشام الحلقه,عطر ا فشان,عطر بربری,عطر بیک,عطر بولو

 
رایحه‌های درمانگر

از دیرباز، عطرها و عصاره‌های معطر، به جز آن که برای معطر کردن مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مصارف دیگری نیز داشتند که استفاده به عنوان طعم‌دهنده و چاشنی غذا، از جمله آنهاست. همچنین تجربه طب سنتی نشان می‌دهد بسیاری از عصاره‌های دارویی که عمدتا به شیوه تقطیر و عرق‌گیری به دست می‌آمدند، مصارف دارویی متعددی نیز داشته‌اند که معمولا به شکل خوراکی تجویز می‌شده‌اند. هرچه بو کردن بعضی از عصاره‌ها نیز در طب سنتی، مورد نظر بعضی از حکما و  طبیب‌ها بوده است؛ مثل بوییدن عطر زعفران که باعث نشاط و شادابی انسان می‌شود.
وجود خواص درمانی عصاره‌ها یا همان اسانس‌ها، در دوران مدرن نیز از دید پژوهشگران و اهالی طب، پنهان نمانده؛ آن‌چنان‌که تحقیقات بسیاری از محققان، اثرات دارویی بعضی را تایید کرده‌اند. به عنوان مثال عطر، به عقیده پژوهشگران، رایحه گل محمدی که عصاره آن در کشور ما به شکل گلاب کاربرد دارد، تاثیر مهمی در تقویت حافظه و مقابله با بیماری فراموشی یا همان آلزایمر دارد.
پیگیری خواص درمانی رایحه‌های مختلف، تاحدی مورد نظر گرایش‌های پزشکی قرار گرفته که گرایشی تحت عنوان آروماتراپی یا همان رایحه‌درمانی، موضوع آزمایش‌ها، تحقیقات و تجربیات بسیاری از آنان شده است. پیروان و پژوهندگان این گرایش درمانی،‌ معتقدند رایحه‌درمانی از طریق ماساژ، کمپرس، حمام یا استنشاق کاربردهایی عملی داشته و می‌تواند روی جسم و روح بیماران اثرگذار شود. این شیوه خصوصا در تناسب با وضعیت روحی و روانی افراد، بسیار موثر بوده است و در ایجاد آرامش و تعادل روحی افراد نتایج مثبتی را به همراه داشته. خصوصا که تحقیقات نشان می‌دهد مغز انسان توانایی فراوانی در به خاطر سپردن رایحه عطرها دارد و این یعنی بوییدن عطری که افراد را به یاد خاطره‌ای خوش می‌اندازد، می‌تواند حال و هوای روحی آنان را بهبود ببخشد. این ظرفیت‌های درمانی، چنانکه گفته شد به مساله مهمی در صنایع عطرسازی امروزی تبدیل شده، تا جایی که کارخانه‌های عطرسازی برای تولید عطرهای تازه، به خواص درمانی آن توجه کرده و آنها را دستمایه تبلیغات خود نیز قرار می‌دهند.
نکته قابل توجه آن است که در سال‌های اخیر، با فعال شدن صنف رسمی مراکز ماساژ در کشورمان، برخی از این مراکز که دارای مجوز رسمی موسسات فنی و حرفه‌ای هستند، آروماتراپی را در دستور کار و البته منوی خدماتی خود قرار داده‌اند. حالا بد نیست به بعضی نتایج تحقیقات در زمینه رایحه درمانی نظری بیندازیم:
هوا را از من بگیر عطر را نه
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز