هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶
خانه » مطالب ویژه » آخرین وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی

اطلاعیه سایت

آخرین وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی

آخرین وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی

آخرین وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی

خبرگزاری مهر: انزلی- مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای نظام درجه بندی مربیان پیش دبستانی گفت: با اجرای نظام فوق، مزایایی به مربیان پیش دبستانی تعلق می گیرد.
رخساره فضلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گمانه زنی هایی که درباره رسمی شدن مربیان پیش دبستانی اعلام می شود اظهار کرد: با وجود اینکه وزارت آموزش و پرورش برنامه ای در این خصوص ندارد اما به زودی همگی مربیان پیش دبستانی ساماندهی می شوند و دارای جایگاه حقوقی خواهند شد.
وی افزود: نظامی جامع طراحی شده است که به زودی مربیان را درجه بندی و دسته بندی می کند و طبق درجه اخذ شده، مزایایی به مربیان پیش دبستانی تعلق می گیرد.
مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در حوزه پیش دبستانی در سه محور مدیریت یکپارچه و توسعه کمی و کیفی در نظام برنامه ریزی به صورت منطقه ای اجرا می شود و هر منطقه باید برنامه خویش را ارائه و اجرا کند.
فضلی با اشاره به افزایش بودجه در این حوزه خاطرنشان کرد: بخش قابل توجیه از بودجه مربوط به حوزه پیش دبستانی ویژه مناطق دو زبانه محروم به منظور توسعه مقطع پیش دبستانی به صورت یک ساله است.
این مسئول با بیان اینکه ۹ استان با ضریب محرومیت بالا در کشور شناسایی شده اند گفت: برای مناطق مرزی و عشایری و استان هایی که ضریب محرومیت های بالایی دارند،  برنامه ویژه در حوزه پیش دبستانی در سال جاری اجرا خواهیم کرد.
وی با ابراز رضایت از عملکرد استان گیلان در حوزه پیش دبستانی اظهار کرد: آموزش و پرورش استان گیلان در جذب جذب کودکان برای مقطع پیش دبستانی نسبت به سال گذشته از روند نزولی برخوردار است اما در آموزش نیروی انسانی و مداخله به همگام،  مثبت عمل کرده است.

خبرگزاری ایرنا: انزلی – ایرنا – مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش از تعیین سطح ارتقاء توانمندی مربیان پیش دبستانی براساس نظام شایستگی حرفه ای خبر داد.

رخساره فضلی عصر یکشنبه در حاشیه برگزاری اولین همایش توسعه کمی و کیفی پیش دبستانی گیلان در دهکده ساحلی انزلی به خبرنگار ایرنا گفت: استان گیلان با رشد ۷۶درصدی در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در حوزه پیش دبستانی، جزو استان های پیشرو بوده است.
وی با اشاره به وجود هفت هزار و ۲۰۰ کلاس چند پایه و ۲۵هزار نوآموز در کل کشور خاطرنشان کرد: سهم گیلان از این تعداد دانش آموز ثبت نام شده، ۱۲ نفر است .
فضلی ادامه داد: دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در تلاش برای اخذ مدرک بین المللی و کارت طلایی برای مربیان پیش دبستانی سطح سه است تا با این کار جلوی ورود افراد ناکارآمد به دوره پیش دبستانی گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه مربیان پیش دبستانی عاشق کودکان و دارای هویت شغلی باید در این کار حضور داشته باشند، افزود: سرنوشت بچه های مردم، شوخی نیست و کسانی که بچه ها را عاملی برای دریافت حقوق و پلی برای رسیدن به مقاصد و اهداف خود می دانند، باید دیدگاه خویش را تغییر دهند.
فضلی تصریح کرد: مربیانی که به صورت حرفه ای و تخصصی عمل کرده و سطح سه را دریافت کنند، رسما به عنوان مربی پیش دبستانی معرفی شده و بقیه مربیان نیز برای نیل به این هدف باید خود را به این سطح برسانند.
وی با تاکید بر اینکه دوره های پیش دبستانی تربیت مدار است، خاطرنشان کرد: نقش مربی پیش دبستانی تربیت طوطی نبوده و آموزش و پرورش به مربیانی نیاز دارد که بچه های خلاق و متفکری تربیت کنند که توانایی ارتباط با خود، طبیعت و با خالق هستی را داشته باشند.
فضلی به آموزش قوانین ساده و احترام متقابل توسط مربیان به بچه ها اشاره و اظهار کرد: ۵۰درصد از دانش آموزان پیش دبستانی تا ۲۵ آبان ماه امسال مورد سنجش قرار می گیرند.

وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی

خبرگزاری فارس: طرح تعیین تکلیف مربیان پیش‌دبستانی طی تابستان ۹۴ در مجلس مطرح می‌شود که از مربیان فعلا به عنوان معلمان حق‌التدریس استفاده شود که این طرح در مازندران به درستی اجرا نشد و تعداد بسیار زیادی از مربیان از حق خود جا ماندند.
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، طی هفته گذشته جمعی از مربیان پیش‌دبستانی استان مازندران با تجمع مقابل اداره کل آموزش و پرورش مازندران خواستار مشخص شدن وضعیت کاری خویش شدند.
تجمع مربیان پیش‌دبستانی استان مازندران به هفته گذشته ختم نشد و هر از چند گاهی این مربیان پیش دبستانی که ظاهرا تنها کاری که از دست‌شان برای رسیدن به آنچه که خودشان می‌گویند حق‌شان است بنا به قانون جلوی ساختمان اداره کل آموزش و پرورش تجمع می‌کنند و بدون پاسخ درست خسته‌تر و ناامیدتر از گذشته راهی منزل و محل کارشان می‌شوند.
اوایل مهرماه سال ۹۴ که آغاز سال تحصیلی بود و همچنین آبان و … نیز از قشر تجمع داشتند در این باره پای صحبت تنی چند از مربیان پیش‌دبستانی استان نشستیم که از نظرتان می‌گذرد.

*قانونی که فقط مصوبه‌اش برای مربیان پیش‌دبستانی ماند
یکی از مربیان پیش‌دبستانی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه ۲۶ مهرماه ۹۱ قانونی مبنی بر استخدام مربیان پیش‌دبستانی در مجلس شورای اسلامی مصوب شد، اظهار کرد: براساس این مصوبه بر استخدام مربیان پیش‌دبستانی ظرف دو سال آینده تاکید شده بود که این قانون بارقه امید را در دل ما روشن کرده بود.
مریم . م دانش آموخته کارشناسی مربی پیش‌دبستانی با اشاره به اینکه هر چه از زمان تصویب این قانون گذشت تحقق این قانون نیز دورتر و ناممکن شد، افزود: این در حالی بود که وزیر وقت آموزش و پرورش آن زمان قبل از تصویب شدن این قانون تمامی خرید خدمات‌ها، کار معین‌ها، مهر آفرین‌ها و نهضتی‌ها را استخدام کرده بودند اما در آخر کار وزیر آموزش و پرورش به فکر مربیان زبده، ماهر و با تجربه‌ای که سال‌ها با کودکان در ارتباط بودند، افتاد، ولی دیگر چه سود… و فقط مصوبه‌اش برای ما مربیان باقی ماند و دیگر هیچ.

*شرط‌هایی که کارساز نشد
وی با اعلام اینکه از زمان تصویب آن قانون ما مربیان نه دو سال بلکه دو برابرش صبر پیشه کردیم و در کلاس‌های درس با عشق حاضر شدیم، تا اینکه دولت امید و تدبیر کاری برای ما انجام دهد، ادامه داد: بالاخره وزیر آموزش و پرورش به فکر مصوبه مجلس افتاد، اما این بار با شرط‌های آن‌چنانی که یکی از کارهایش برگزاری آزمون بوده که اصلا شامل مربیان نمی‌شد.
این مربی با سابقه پیش‌دبستانی یکی از مدارس مازندران در این زمینه خاطر نشان کرد: در این آزمون هم کمتر شرایطش شامل مربیان می‌شد، این در حالی بود که به گفته وزیر آموزش و پرورش امتیاز ویژه‌ای برای مربیان در این آزمون در نظر گرفته شده بود در صورتی که آزمون شامل بیشتر مربیان نمی‌شد.
یکی دیگر از مربیان پیش‌دبستانی مدارس روستایی مازندران نیز با اشاره به اینکه با شرایط پیش‌ آمده سرانجام ماده ۱۷ تبصره ۱۰ به تصویب رسید و یک بار دیگر امید و شادابی به خیمه مربیان برگشت، تصریح کرد: براساس این تبصره مربیان استخدام را بر حق التدریس ترجیح دادند، اما این امید زیاد به درازا نکشید.

*تبصره و بندهای که شامل مربیان پیش‌دبستانی نمی‌شود
سارا . ح با بیان اینکه این بند همه را شامل می‌شد و از دل آن بندها و تبصره‌هایی بیرون آمده بود باز هم مربیان را شامل نمی‌شد مخصوصا مربیان مازندران را ادامه می‌دهد: یکی از تبصره نیاز استان بود که مسؤولان وقت آن را دست آویز کرده و بهانه‌ای برای عدم جذب مربیان قرار دادند.
این مربی پیش‌دبستانی نیز با اشاره به اینکه حدود ۱۰ سال با یک حقوق که نه پولی که کفاف کرایه رفت و آمدم را نمی‌دهد سر کردیم، اضافه کرد: در صورتی که آموزش ابتدایی هر یک از مناطق برای پر کردن کلاس‌ها به هر روشی دست می‌زدند و این جا بود که معلمان دوره دبیرستان روانه ابتدایی شدند و فاجعه‌ای بزرگ در آموزش ابتدایی رخ داد.
وی در ادامه با بیان اینکه بند دیگر روی رشته بحث داشتند که این مشکل با ارسال شیوه‌نامه به شماره ۹۶۴۱ به تاریخ ۲۵ فروردین ۹۵ که به ادره کل آموزش و پرورش ارسال و در آن شیوه‌نامه به اداره کل طبق بند ۲۷ اجازه می‌دهد از رشته‌های دیگر که به ابتدایی مربوط می‌شود نیز استفاده کند و این بود ماجرای پر ماجرای ما مربیان پیش دبستانی مازندران.
لازم به ذکر است بیشترین قشر مربیان پیش‌دبستانی استان مازندران را نیز بانوان تشکیل می‌دهند.
یکی دیگر از مربیان پیش‌دبستانی که دید در حال نوشتن هستم با پرس‌جو از همکارانش زمانی که دید خبرنگارم لب به سخن گشود و در این زمینه این گونه مشکلانش را توصیف کرد: دوباره چشمان مربیان پیش‌‎دبستانی این بار با امید بیشتر به دستان نمایندگان مجلس شورای اسلامی که تازه شروع به کار کرده است دوخته شد.

*آیا وضعیت مه‌‌آلود مربیان پیش‌دبستانی مازندران بهاری می‌شود
وی که خودش را نماینده مربیان پیش‌دبستانی استان مازندران معرفی می‌کند درخواستش را خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کند و در این زمینه به فارس گفت: از شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم تا مصوبه‌ای که در سال ۹۱ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و هنوز بر زمین مانده که در آن با صراحت بدون شرط استخدام مربیان پیش‌دبستانی را بیان کرده و یا ماده ۱۷ تبصره ۱۰ را پیگیری کرده تا ما مربیان پیش‌دبستانی را که سال‌ها وضعیت ما همانند پاییز مه‌آلود بوده را به بهاری با طراوت تبدیل کند.
سمیه . ت که ظاهرا تمایل دارد درخواستش را خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد، گفت: مربیان پیش‌دبستانی و به ویژه مربیان استان مازندران که از همه مربیان استان‌های دیگر مظلوم‌تر واقع شدند را از این استثمار رهایی ببخشید.

*کش و قوس‌های پذیرش این فرزندان ناخوانده آموزش و پرورش
این مربی پیش‌دبستانی با بیان اینکه حدود هشت سال سابقه کاری دارم با اشاره به اینکه سال‌ها است که از حقوق و مزایای اندکی برخوردار هستیم که این از انگیزه‌های کار مهم ما می‌کاهد، ادامه داد: بیشتر کلاس‌های پیش‌دبستانی بدون میز و نیمکت و در بعد از ظهر برگزار می‌شود.
یکی دیگر از مربیان پیش‌دبستانی نیز با اعلام اینکه ما مربیان پیش‌دبستانی از سال ۸۶ در مدارس دولتی به شکل انجمنی و یا زیر نظر مدیر مدرسه و آموزش و پرورش مشغول بودیم، گفت: مدیر مدرسه از خانواده‌ها شهریه اندکی می‌گرفت و مقداری از آن را برای هزینه‌ها برمی‌داشت و بقیه را به عنوان حقوق به مربی می‌داد، بعد در سال ۸۸ در استان مربیان را ساماندهی کردند و با این شیوه ما زیر نظر شرکت‌های که زیر نظر آموزش و پرورش بودیم قرار گرفتیم.
هما نجفی با اشاره به اینکه در این طرح برای هر مربی ۱۵ روز بیمه نیز در ماه در نظر گرفته شد، اظهار کرد: در سال ۸۹ آموزش و پرورش تصمیم می‌گیرد از نیروی خرید خدمت خود آزمون بگیرد تا نیرو استخدام کند ولی هر چه ما پیگیری کردیم که ما هم به عنوان مربی شرکتی پیش‌دبستان در این آزمون شرکت کنیم این اتفاق نیفتاد.
وی در این زمینه ادامه داد: در این بخش مربیان خرید خدمت در آزمون شرکت کردند و تعدادی از این گروه استخدام آموزش و پرورش شدند و بقیه باقی ماندند.
این مربی پیش‌دبستانی اضافه کرد: ما نیز برای حل مشکل خودمان از پا ننشستیم و با تلاش‌های بسیار که به یاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مهر سال ۹۱ مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرد که دولت رو ملزم می‌کرد در طی دو سال مربیان را با آزمون اولویت‌بندی و جذب آموزش و پرورش شویم.
نجفی با اشاره به اینکه بعد از سال ۹۱ آموزش و پرورش پیش‌دبستان را به شرکت‌های غیرانتفاعی واگذار کرد و اوضاع حقوق و مزایا و بیمه ما را بدتر از قبل شد، تصریح کرد: طی این سال‌ها بارها تجمع کردیم از وزارت آموزش و پرورش خواستیم که به مصوبه عمل کند که بی‌فایده بود و بارها تجمع جلوی مجلس شورای اسلامی صورت گرفت و خواستار احقاق حق‌مان شدیم.

*اجرا نشدن درست طرح حق‌التدریس شدن مربیان پیش‌دبستانی در مازندران
وی ادامه داد: در این طرح نیز دولت می‌گفت بودجه ندارد طرح تعیین تکلیف مربیان رای نمی‌آورد تا اینکه در تابستان ۹۴ طرحی را به عنوان حق‌التدریس مربیان توسط نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس مطرح می‌شود که از ما مربیان فعلا به عنوان معلمان حق‌التدریس استفاده شود که این طرح در کل کشور عملی شد، ولی متاسفانه در استان مازندران این طرح به درستی اجرا نشد تعداد بسیار زیادی از مربیان از حق خود جا ماندند.
اینها بخشی از مشکلات مربیان پیش‌دبستانی است که ماهانه با حقوق حدود ۲۰۰ هزار تومانی با بیمه در ماه نصفه و نیمه باید با در طول روز با حدود ۲۰ تا ۳۰ نوآموز و کودکان پیش‌دبستانی سر کنند و در کنار مشکلاتی که هر انسانی در زندگی خود دارد، برنامه شاد و  آموزنده‌ای را برای آینده‌سازان فردای کشورمان رقم بزنند در هر صورت رسانه نیز انتقال دهنده است و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کسان دیگری هستند که باید در این بخش ورود پیدا کنند.

خبرگزاری ایرنا: معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران گفت که مجوزی برای استخدام معلمان پیش دبستانی که در مدارس غیر دولتی استان مشغول به کار هستند ، صادر نشده است .
عیسی میر شفیعی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : تا زمانی که مجوز نداشته باشیم نمی توانیم در این باره اقدامی انجام دهیم
تعدادی از معلمان پیش دبستانی که در مدارس غیر دولتی مازندران فعالیت می کنند امروز با حضور در اداره کل آموزش و پرورش استان خواستار جذب و استخدام خود شدند .
میرشفیعی گفت : عملی شدن درخواست این معلمان برای استخدام نیاز به صدور مجوز از سوی دستگاه های اجرایی کشوری است و این مقوله خارج از حوزه اختیارات استان است .
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه هم اکنون حدود یکهزار معلم پیش دبستانی در مدارس غیر دولتی استان مشغول فعالیت هستند ، افزود : تابستان سال گذشته با مصوبه مجلس شورای ۳۰۰ معلم پیش دبستانی این مدارس به صورت حق التدریس جذب شدند .
وی گفت که براساس مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی ، زمنیه برای جذب معلمان دارای امتیازات لازم از جمله سابقه کاری زیاد به صورت حق التدریسی فراهم شد .
۱۹ درصد از جمعیت حدود نیم میلیونی دانش آموزی مازندران در سال تحصیلی که اخیرا به اتمام رسید در بیش از ۶۰۰ مدرسه غیردولتی استان تحصیل می کردند .

خبرگزاری ایسنا: نماینده خوی با انتقاد از وزیر آموزش و پرورش برای استخدام نشدن معلمان حق التدریسی گفت که چرا اجازه شرکت در آزمون استخدامی به مربیان پیش دبستانی داده نشده است؟
به گزارش خبرنگار ایسنا محمد تقی کبیری در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) به وزیر آموزش و پرورش گفت: در شرایطی که تعدادی از معلمان پیش دبستانی چندین سال سابقه آموزشی دارند اجازه شرکت در آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی به آن‌ها داده نشده است که این جای سوال دارد.
وی با بیان اینکه تاکنون اقدام لازم در مورد استخدام بخشی از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی نشده است گفت که باید در مورد استخدام رسمی معلمان حق التدریسی نیز تدبیری شود چون برخی از آن‌ها حداقل ۸ سال سابقه تدریس دارند.
نماینده خوی در تذکری دیگر به وزیر علوم گفت : در شرایطی که شهرستان خوی و چارپاره با بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت  از نبود دانشگاه سراسری و دولتی رنج می برند مصوبه دولت برای احداث ساختمان دانشکده فنی متوقف شده است این پروژه به مرحله اجرا رسید و بخشی از ساختمان آن نیز احداث شد اما از مدت‌ها قبل دچار رکود شده است.
کبیری در پایان گفت که مردم و مسئولان این شهرستان خواستار گسترش آموزش عالی و راه اندازی دانشگاه دولتی را دارند که متاسفانه اخیرا شنیده شده که قرار است زمین آن به فروش برسد.

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز