هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶
خانه » اخبار » سر لشگر محمد باقری کیست+بیوگرافی و تصاویر

اطلاعیه سایت

سر لشگر محمد باقری کیست+بیوگرافی و تصاویر

سر لشگر محمد باقری کیست+بیوگرافی و تصاویر

سر لشگر محمد باقری کیست+بیوگرافی و عکس

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرلشکر محمد باقری جایگزین سرلشگر فیروزآبادی در ستاد کل نیروهای مسلح شد.
سرلشگر باقری کیست؟ + تصاویر
متن حکم فرمانده معظم کل قوا به این شرح است.
بسم الله الرحمن الرحیم
سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری
با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سیّد حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کلّ نیروهای مسلح، و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌کنم.
با تمسک و امید به عنایات الهی، ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است.
از تلاشهای مخلصانه و مدبّرانه سردار سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی از ابتدا تا کنون در این مسئولیت مهم قدردانی و تشکر می‌کنم.
دوام توفیقات همگان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
سیّد علی خامنه‌ای
۸/ تیر ماه/ ۹۵
محمد حسین افشردی معروف به محمد باقری ریاست ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. وی برادر سردار شهید حسن باقری، از فرماندهان ایران در دوران ۸ سال دفاع مقدس است. وی پیش از این در مسئولیت معاونت اطلاعات و عملیات در ستادکل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد. سردار سرلشکر محمد باقری از فرماندهان جنگ ۸ ساله ایران و عراق است که به گفته خود از زمانی که حوادث کردستان شروع می‌شود به عضویت در سپاه پاسداران درآمده و از تابستان سال ۵۹ رسما به عضویت سپاه پاسداران می‌رسد.
سرلشگر باقری کیست؟ + تصاویر
وی از تبحر بالایی در امور اطلاعاتی و عملیاتی برخوردار بوده و تا کنون نیز در همین مسئولیت در ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد. باقری همزمان با ایزدی به درجه سرلشکری مفتخر شده است. محمد باقری در سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های بسیاری را در سازماندهی انقلابیون انجام داد و با آغاز فعالیت سپاه به جمع پاسداران انقلاب اسلامی پیوست.
پس از آغاز جنگ تحمیلی به عنوان اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه منصوب شد و در کنار برادر شهید خود از هیچ ایثار و جوانمردی دریغ نکرد. وی هم اکنون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است و از طرفی ریاست موسسه شهید حسن باقری را به عهده دارد که ضمن خدمت در عرصه دفاعی به حفظ و نشر آثار ارزش‌های دفاع مقدس نیز مشغول است.
سرلشگر باقری کیست؟ + تصاویر
سردار سرلشکر محمد باقری از فرماندهان و یادگاران دوران ۸ سال دفاع مقدس است که به گفته خود از زمانی که حوادث کردستان شروع می‌شود به عضویت در سپاه پاسداران درآمده و از تابستان سال ۵۹ در این نهاد انقلابی مشغول به فعالیت می‌شود.
وی در این باره می‌گوید: یک ماه از جنگ گذشته بود که به جبهه رفتم. به دلیل نوع فعالیتی که داشتم و مسئولیت‌های اطلاعاتی – عملیاتی که بر عهده‌ام بود، تقریبا می‌توان گفت عملیاتی نبود که در آن نباشم. من در عملیات ثامن‌الائمه(ع) که شکست حصر آبادان بود، حضور نداشتم و در باقی عملیات‌های مطرح دفاع مقدس حضور داشتم.
سرلشگر باقری کیست؟ + تصاویر
سرلشکر باقری می‌گوید: در واقع لایه دوم لانه جاسوسی بودیم؛ چرا که سال اول دانشگاه و ناشناخته بودیم. سران دانشجویان خط امام (ره) سال آخری و دانشجویان فوق‌لیسانس بودند. از زمانی که دانشگاه ها در بهار ۵۹ به سبب انقلاب فرهنگی تعطیل شد، حوادث کردستان شروع شد و ما به سمت عضویت در سپاه کشیده شدیم. از تابستان سال ۵۹ در سپاه مشغول فعالیت شدیم.

بیوگرافی سرلشگر محمد باقری

محمد حسین افشردی معروف به محمد باقری (متولد ۱۳۳۷) سرلشکر سپاه پاسداران و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. وی برادر حسن باقری، از فرماندهان ایران در دوران جنگ ایران و عراق است. وی پیش از این در مسئولیت معاونت اطلاعات و عملیات در ستادکل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد. سردار سرلشکر محمد باقری از فرماندهان جنگ ۸ ساله ایران و عراق است که به گفته خود از زمانی که حوادث کردستان شروع می‌شود به عضویت در سپاه پاسداران درآمده و از تابستان سال ۵۹ به عضویت سپاه پاسداران می‌رسد.

محمد باقری از ۸ تیر ۹۵ با حکم رهبری جایگزین حسن فیروزآبادی در ستاد کل نیروهای مسلح شد.[۱] او پیش از این در سمت‌های معاون ارکان و امور مشترک ستادکل، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت داشته است.

تغییر نام خانوادگی

او در مورد علت تغییر نام خانوادگی از افشردی به باقری، این توضیح را داده است: «ماه اول جنگ به اهواز رفتم و در جبهه خوزستان حاضر شدم، اخوی به من تذکر دادند که نام من در جبهه برای عدم شناسایی به حسن باقری تغییر کرده است، من سعی کردم با اسم واقعی خود حرکت کنم ولی به اندازه‌ای شباهت چهره ما زیاد بود که همه متوجه می‌شدند ما برادر هستیم در نتیجه من نیز تغییر نام دادم و شدم محمد باقری و به احترام اخوی این اسم برای ما باقی ماند.»[۳]

تحصیلات

محمد باقری در زمان پیروزی انقلاب، در سال آخر دبیرستان تحصیل می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب به سمت مسیر دروس فنی دانشگاه رفت و در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه پلی تکنیک آن زمان پذیرفته شد و تا انقلاب فرهنگی هم در دانشگاه مشغول تحصیل بود اما از زمانی که دانشگاه‌ها در بهار ۵۹ به سبب انقلاب فرهنگی تعطیل و حوادث کردستان شروع شد، از تابستان سال ۵۹ در سپاه مشغول فعالیت شد.[۲]

فعالیت دانشگاهی

محمد باقری با درجه دانشیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی است.[۴] تحصیلات و تحقیقات او در زمینهٔ جغرافیای سیاسی متمرکز است. او مقالاتی در این حوزه منتشر کرده است و از اعضای هیئت علمی برگزارکنندهٔ چند همایش در این زمینه است. سردار باقری همچنین در کنار چند فرمانده سپاه از جمله قالیباف، رحیم صفوی و غلامعلی رشید از مؤسسان انجمن ژئوپلیتیک ایران به شمار می‌رود.[۵]

درجه سرلشکری

سردار باقری در سال ۱۳۸۷ همراه با سردار مصطفی ایزدی، با دریافت درجه از دستان فرمانده کل قوا به درجه سرلشکری منصوب شده است.[۲] آقای باقری از معدود فرماندهان نظامی است که پیش از رسیدن به فرماندهی کل سپاه و ارتش و یا ریاست ستادکل به درجه سرلشکری ارتقا یافته بود.[۶]

نقش ویژه امنیتی در غرب کشور

سرلشکر باقری با توجه تجربه حضور در بخش‌های اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای مسلح، در بررسی و تصویب طرح‌های مهمی چون حمله به عمق ۱۰ کیلومتری خاک عراق در سال ۱۳۷۵ جهت مبارزه با حزب کوموله و دموکرات و تحرکاتی که غرب کشور انجام می‌دادند، نقش ویژه‌ای داشت. در آن زمان، سپاه پاسداران عملیاتی به فرماندهی سردار احمد کاظمی طراحی کرد که به مرکزیت این مجموعه حمله شد و حدود ۲۰۰ دستگاه خودرو اعم از توپ، نفربر، خمپاره اندازها، واحدهای پیاده و… به مقر اصلی آنها حمله کردند و گلوله‌باران علیه این مجموعه صورت گرفت که از جمله طراحان و مغزهای متفکر این عملیات مهم، سرلشکر باقری است.[۲]

تصاویر سرلشگر محمد باقری

تأثیر در برکناری فرمانده هماهنگ کننده سپاه در سوریه

پایگاه خبری سحام نیوز در گزارشی به نقش محمد باقری در برکناری حسین همدانی از سمت فرمانده هماهنگ کننده سپاه در سوریه اشاره کرده است. بنا به گزارش سحام نیوز، حسین همدانی به دلیل عدم توفیق در عملیات‌های نظامی سپاه در این کشور و فشار حسین طائب از کار برکنار شده است. سحام‌نیوز بر نقش محمد باقری در اعمال فشارها از جانب حسین طائب به قاسم سلیمانی تأکید کرده است.[۷]

توسعه سواحل مکران و ادعای حاکمیت بر قطب جنوب

یکی از موضوعات مهمی که دربارهٔ سرلشکر باقری مطرح می‌شود، نگاه آینده نگرانه و استراتژیک وی است. یکی از این طرح‌ها، در توسعه سواحل مکران و حتی نگاه آینده نگرانه تا قطب جنوب است. معاون سابق ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح این ایده را در اختتامیه همایش توسعه ملی سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران که در چابهار برگزار شد، مطرح کرد و افزوده بود: «ما از سواحل مکران، دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد و بدون وجود هیچ خشکی در سر راه، به قطب جنوب داریم و می‌توانیم طبق قوانین بین المللی در بخشی از قطب جنوب هم ادعای حاکمیت کنیم.»[۸]

نامه تهدید آمیز به خاتمی

چند روز پس از نا آرامی‌های کوی دانشگاه تهران، روزنامه کیهان نامه محرمانه جمعی از فرماندهان سپاه به محمد خاتمی ریاست جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد. فرماندهان امضاء کننده نامه به خاتمی نوشته بودند که «کاسه صبر» ایشان لبریز شده و «اگر دولت نا آرامی‌ها را کنترل نکند» وارد عمل خواهند شد. محمد باقری از جمله امضا کنندگان این نامهٔ تهدیدآمیز ۲۴ نفر از فرماندهان سپاه به خاتمی پس از حوادث مربوط به حمله به کوی دانشگاه تهران (۱۸ تیر ۱۳۷۸) است.[۹] نامه فرماندهان به خاتمی بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری ناظران، آن را تهدیدی علیه ریاست جمهوری اسلامی ایران دانستند.[۱۰]

آثار و نوشته‌ها

 • بررسی و تحلیل ره نامه جنگ پیشگیرانه آمریکا در آسیای جنوب غربی
 • تعیین عوامل مؤثر بر اصول رهنامه عملیاتی نیروهای زمینی جمهوری اسلامی ایران در نبرد همطراز و ناهمطراز
 • راهبردهای نظامی مقابله با جنگ احتمالی آیندهٔ آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس
 • کارکرد الگوی بازدارندگی طالبان در جنگ پیشگیرانه آمریکا علیه افغانستان در سال ۲۰۰۱ (با تأکید بر عوامل داخلی افغانستان)
 • تبیین شاخص‌های مؤثر در مدیریت مرزها
 • تهدیدهای ژئوپلیتیکی مؤثر بر تدوین راهبرد دفاعی ج.ا. ا در قبال ترکیه
 • تأثیر عوامل ژئوپلیتیکی شیعه بر توسعه نفوذ انقلاب اسلامی
 • تعیین عوامل ژئوپلیتیک ترکیه مؤثر بر تدوین راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران
 • امنیت پایدار در منطقه ژئوپولیتیکی خلیج فارس در پرتو ناپایداری نیروهای همگرا و واگراساز
 • تبیین مرزهای فضای رایانه‌ای و راهبرد مدیریتی آنها
 • ساختار نظام قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه (با تأکید بر کشورهای برتر منطقه)
 • الگوی نظری طراحی راهبرد دفاعی مبتنی بر عوامل ژئوپلیتیکی
 • بررسی میزان مطابقت و تفاوت‌های قانون مناطق دریائی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و دریای عمان (۱۳۷۲) با کنوانسیون حقوق دریاها (۱۹۸۲م)
 • تحلیل ژئوپلیتیک قفقاز؛ بستری برای تدوین سیاست خارجی مناسبتر در منطقه
 • تعیین عوامل ژئوپلیتیک ترکیه مؤثر بر تدوین راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران
 • تبیین برآیند سیاسی واگذاری بهره‌برداری از سواحل مکران به سرمایه‌گذاری داخلی

منابع

 

 • «انتصاب سردار سرلشکر باقری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح». پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری، ۰۸ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶.
 • «آشنایی با سوابق و تفکرات سرلشکر باقری؛ رئیس جدید ستادکل نیروهای مسلح را بهتر بشناسید/ از تبحر ویژه در مباحث اطلاعاتی تا مجری راهبرد «تهدید در برابر تهدید»». مشرق نیوز، ۰۸ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶.
 • «سردار سرلشکر باقری در برنامه شناسنامه:اختلاف سلیقه بین ارتش و سپاه طبیعی است/ هشدار به تروریستها در خصوص عتبات عالیات در عراق». خبرگزاری فارس.
 • «رزومه علمی آقای دکتر محمد حسین باقری افشردی». پایگاه سیویلیکا.
 • «اسامی هیئت مؤسس انجمن ژئوپلیتیک ایران». انجمن ژئوپلیتیک ایران.
 • «باقری به جای فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران شد». بی‌بی‌سی فارسی، ۰۸ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶.
 • «چرا فرماندهی هماهنگ کننده نیروهای ایرانی در سوریه تغییر کرد؟». سحام نیوز.
 • «سرلشکر باقری در همایش توسعه سواحل مکران تشریح کردپاسخ خاضعانه ناوهای آمریکا به ایران/ می‌توانیم در بخشی از قطب جنوب ادعای حاکمیت کنیم». خبرگزاری فارس.
 • «متن کامل نامهٔ فرماندهان سپاه به خاتمی». آفتاب.

 

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز