کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶
خانه » مطالب ویژه » آموزش ساخت پاسپارتو

اطلاعیه سایت

آموزش ساخت پاسپارتو

آموزش ساخت پاسپارتو

آموزش ساخت پاسپارتو

انواع پاسپارتو :

پاسپارتو مقوایی است که ما بین ( تصویر، عکس یا اثر هنری  ) وشیشه قاب قرار می گیرد. درقابهایی که اثر هنری توسط پاسپارتو به نمایش گذاشته می شود نمای بهتری را به مخاطبان منتقل می کند.

پاسپارتو تک پنجره ؛ یکی از ساده ترین راه ها جهت زیبا نمودن جلوه اثرهنری یا عکس است و به بیننده کمک می کند تا توجهش براثر هنری یا عکس متمرکز می شود.

پاسپارتو دوبل؛ حالتی از پاسپارتو با دوحاشیه(حاشیه داخلی و حاشیه خارجی) است. پاسپارتو دوبلکه در اطراف اثر هنری قرار می گیرد با ایجاد قابی؛ جلوه زیباتری را به بیننده ارائه می نماید. معمولا برای حاشیه داخلی و خارجی ازیک رنگ استفاده می شود. اما در برخی موارد با استفاده از یک حاشیه داخلی تیره تر که هم با حاشیه خارجی همخوانی داشته باشد و هم با رنگ های بکار رفته در اثر هنری یا عکس آماده می شود.

پاسپارتو لوکس؛ این پاسپارتو کار را در نظر مخاطبان  زنده تر به نظر می رساند و تاثیرش غیرقابل وصف است. این نوع پاسپارتو مطلوب عکاسان و دکوراتورها می باشد . این نوع پاسپارتو با ایجاد حجم،  میان لایه های پاسپارتو نمایی سه بعدی را به تصویر می دهد.

همانطور که ملاحظه می کنید در عکس فوق بین سطح داخلی و خارجی فاصله ای وجود دارد که اصل کار در داخل قاب پاسپارتو قرار گرفته است.

ساخت پاسپارتو دستی
پاسپارتو در حالت دستی نوعی قاب بندی با مقواست که با ظرافت و دقت خاصی مقواها برش خورده و اثر از پشت به قاب مقوایی چسبانده میشود.انواع عکس، کارهای گرافیکی، نقاشی و آثار هنری را میتوان برای زیبایی و حفاظت پاسپارتو کرد.

پاسپارتو کمک می کند تا  آثار هنری خود را به شیوه ای حرفه ای بزرگتر از اندازه واقعی به نمایش بگذارید.علاوه بر آن با ایجاد تمایز لبه های خود به شکلی زیبا بین دیوار و کار هنری کنتراست ایجاد می کند.

لزوم استفاده از پاسپارتو برای عکس ها وقتی نمایان می شود که بدانید پاسپارتو با ایجاد یک فضای خالی بین عکس و شیشه مانع از چسبیدن آن ها به هم و در نتیجه جدا شدن قسمت هایی از پوسته عکس توسط شیشه شود.

انواع پاسپارتو:

پاسپارتو تک پنجره ای( یک تکه): از یک مقوای یک تکه و بزرگ استفاده می شود.وسط آن با اندازه ای متناسب با اندازه اثر برش خورده و خالی میشود و اثر داخل آن قرار میگیرد.

پاسپارتو فارسی بر: از مقواها با عرض های باریک (بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر) ساخته می شود و لبه ها با زاویه ۴۵ درجه به هم چسبانده می شوند.

پاسپارتو دوبل: از دو لایه مقوا ساخته می شود که می توانند همرنگ یا غیر همرنگ باشند.

پاسپارتو لوکس:از مقواهای ماکتسازی برای ساخت این نوع پاسپارتو استفاده می شود و با ایجاد حجم بین لایه ها نمایی سه بعدی را به نمایش می گذارد.

رنگ پاسپارتو: معمولا برای آثار گرافیکی از رنگ خنثی خاکستری یا سفید و سیاه استفاده می شود.برای آثار نقاشی نیز می توانید رنگ دلخواهی انتخاب کنید.اما بهتر است زمینه پاسپارتو با رنگ های متعدد شلوغ نشود تا توجه بیننده را به خود اثر معطوف کند نه به پاسپارتو.

اثر فوق تصویری از یک طرح گل و مرغ (گل و بوته) است که تماما با مرکب قهوه ای کشیده شده است.

ابتدا روی مقوای اصلی که به رنگ کرم است طرح انداخته شده و سپس روی تمام کار با چسب ایربراش پوشانده شده است.بعد با کمک کاتر قسمت های مثبت کار ( نواحی دارای طرح) از قسمت های منفی (زمینه) جدا شده و چسب قسمت های منفی برداشته شده است.

بعد به وسیله قلم موی سر تخت آبرنگ کل زمینه با مرکب قهوه ای رنگ شده است.بعد از خشک شدن چسب های ایربراش از روی قسمت های مثبت برداشته شده و این قسمت ها به رنگ زمینه مقوا باقی مانده بودند.

در آخر روی گل ها و بدن پرنده با مرکب رقیق کمرنگ رنگ شده و به دقت پرداز خورده است.

این اثر در سایز ۸.۵*۱۵ سانتی متر روی مقوای ماکت صورتی رنگ، نقاشی شده است

کل اثر با آبرنگ و به صورت تک رنگ کار شده

و از رنگ طلا برای زیبایی بعضی قسمت ها استفاده شده

فعلا بدون دِسِن کشی، حاشیه و پاسپارتو می باشد.


وسایل لازم برای ساخت این گل:

اَبر با ضخامت نیم سانتی متر

نخ و سوزن

چسب حرارتی

سیم مفتولی

رنگ گواش یا پلاستیک یا اسپری رنگی

ابتدا مثل تصویر زیر از روی کاغذ یا روزنامه الگوهایی رو تهیه میکنیم.

الگوی دایره ای شکل مربوط به مرکز گل

الگوی دایره ناقص مربوط به گلبرگ ها

الگوی بادامی شکل مربوط به برگ ها

(برای اینکه مرکز و گلبرگ ها با هم تناسب داشته باشن و موقع چسبوندن فضا کم یا زیاد نشه بهتره محیط دایره مرکزی را تقسیم بر ۵ کنید.عدد به دست اومده اندازه قسمت قائده گلبرگ هاست)

برای راحتی کار میتوانین گلبرگ ها را دقیقا به اندازه دایره مرکز در بیارین و یه برش کمانی از تهش جدا کنین.

روی اَبر با ماژیک الگوها رو منتقل کنین و برش بزنین
تعداد لازم از هر الگو:
دایر مرگز: ۲ عدد
گلبرگ: ۱۰ عدد
برگ:۴ عدد

بعد نخ و سوزن رو بردارین و شروع به دوختن کنین.۲ لایه از برگها رو به هم و ۲ لایه از گلبرگ ها رو به هم.

یک نکته مهم: چون بافت اَبر سوراخ دار و بدون کمترین مقاومته، گره ته نخ به راحتی ازش عبور میکنه.اگه به این مسئله توجه نکنین باعث میشه بعد از دوخت و برگردوندن کار، لبه دوخت کم کم باز بشه.زدن گره درشت هم بی فایده است.بهترین کار اینه که بعد از رد کردن نخ از اَبر ته نخ رو به خود ادامه نخ گره بزنین.مثل شکل زیر

در ضمن کوک هاتون باید دندون موشی متوسط باشه.نه خیلی شل کوک بزنین و نه خیلی سفت که نخ اَبر رو پاره کنه.
دور گلبرگ ها رو به جز اون قسمت قائده و تمام دور برگ ها و دایره مرکز رو بدوزین.یادتون باشه برای دایره و برگ ها یه قسمت کوچیک برای برگردوندنش جا بذارین.
بعد از دوختن، کار رو برعکس کنین.داخل دایره رو با تکه های اَبر یا پنبه پر کنین و قسمت باز مونده رو هم با دقت زیاد کوک دندون موشی بزنین.

از سیم مفتولی به اندازه طول برگ به اضافه ۷-۸ سانت ببرین و یک سرشو با انبردست مثل شکل زیر حالت بدین.این کار برای اینه که نوک تیز سیم اَبر رو سوراخ نکنه.

سیم رو داخل و دقیقا وسط برگ بذارین و شروع به دوختنش به اَبر کنین.کوکهاتون باید به نحوی باشه که از قسمت روی کار شبیه – و از قسمت پشت کار شبیه / باشن.

بعد از دوخته شدن تمام برگ ها و گلبرگ ها زمان رنگ زدن اوناست.گواش یا رنگ پلاستیک رو یه مقداری رقیق کنین و با قلم موی سر تخت با دقت پشت و روشونو رنگ بزنین.با اسپری های رنگی هم میشه این کار رو انجام داد.

به اندازه دو برابر اون مقداری که میخواین بلندی ساقه باشه از سیم مفتولی جدا کنین.سیم رو از وسط لا بزنین و دور خودش بپیچونین.این کار برای افزایش مقاومت سیمه.اگه دو دور کافی نبود یه دور دیگه هم این کار انجام بدین.توجه داشته باشین چون این گل نسبت به گل های مصنوعی و فومی سنگین تره سیم های گل سازی مناسبش نیست.
بعد اضافه سیمِ برگ ها رو محکم دور سیم ساقه بپیچین (یک سوم انتهای سیم)

از اَبر یک نوار باریک و بلند به عرض ۲ سانتی متر برش بزنین.یک سرش رو آغشته به چسب داغ کنین و به ابتدای ساقه بچسبونین.بعد شروع به پیچیدنش دور ساقه کنین تا چیزی از سیم دیده نشه.هر چند جاشو دوباره چسب بزنین تا بعدا باز نشه.

بعد از تموم شدن این کار، روی ساقه رو هم رنگ سبز بزنین.ساقه و برگ ها آماده شد!

برای اینکه گلبرگ ها قابل شکل دهی بشن بهتره وسط اونا رو هم سیم بزنین.
اندازه بلندی گلبرگ از سیم بِبُرین و مثل قبل سرشو حالت بدین.

چون نمیخوایم جای دوخت رو گلبرگ ها بمونه این دفعه باید سیم ها رو با چسب داغ داخل هر گلبرگ بچسبونیم.هر سیم رو تماما آغشته به چسب کنین و با سرعت و دقت داخل و وسط گلبرگ بذارین و با دست نگه دارین تا بچسبه.
بهتره قبل از این کار گلبرگ ها رو رنگ زده باشین و خشک شده باشن.

بعد از آماده شدن همه گلبرگ ها دور مرکز گل رو چسب بزنین و گلبرگ ها رو دونه دونه مثل شکل بچسبونین.یعنی انتهای گلبرگ رو روی چسب بذارین نه قسمت باز قائده رو.بعد از چسبوندن، هر کدوم رو چند دقیقه با دست نگه دارین تا چسب سرد و محکم بشه.

در آخر نوبت متصل کردن ساقه و گل به همدیگه هست.
۲-۳ سانت از بالای ساقه رو پُر از چسب کنین و پشت گل بچسبونین.باز هم باید چند دقیقه نگهش دارین تا خودشو بگیره.
متاسفانه عکسی از گل کامل ندارم اما شبیه به همین عکس پایینه.

امتیاز 3.00 ( 3 رای )
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز