حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶
خانه » مطالب ویژه » انواع کاکتوس

اطلاعیه سایت

انواع کاکتوس

انواع کاکتوس

انواع کاکتوس

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.

کاکتوس

ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

گلدان:

در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

کاکتوس عمودی

تعویض گلدان:
اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

کاکتوس گرد
آبیاری:
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

کود:
کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

یک روش برای آبیاری به موقع کاکتوس این است که برای هر بار آب دادن، انگشت خود را به قطر یک سانتی متر در خاک کاکتوس فرو ببرید، اگر خاک مرطوب بود احتیاجی به آب دادن ندارد و اگر خشک بود کمی به آن آب دهید. آبیاری بیش از حد کاکتوس به گندیدن و از بین رفتن آن منجر می شود.

نور:
کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دما:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

ریختن خاک در گلدان
مشکلات:
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.

آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.
فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!

کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

لایه های خاک کاکتوس )
کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

لایه های خاک کاکتوس: ۱- ریگ ریز ۲-خاک گلدان + ماسه ۳- خزه یا پوست برنج ۴- ریگ یا خرده سفال

پیوند زدن:تنها شمار کوچکی از گونه‌های کاکتوس به سبب نداشتن طبقه زاینده اصلی و یا لایه رشد، قابل پیوند زدن نیستند.مناسب‌ترین زمان پیوند از اواخر فصل بهار تا پایان فصل تابستان یعنی هنگام فعالیت رشد گیاه می‌باشد. در این زمان گیاهان قوی تر و دارای شیره کافی برای انجام پیوند و اتصال در همه قسمت‌ها آمادگی دارند و پس از عمل، پیوند نیز در ظرف چند ماه بسته به نوع گونه رشد را آغاز و به گل خواهند نشست. کاکتوس‌ها را می‌توان در هر سنی روی هم پیوند ولی بهتر است که برای پیوندک از کاکتوس‌های جوان که یک تا دوساله باشند و حتی از کاکتوس‌های دانه‌زاد جوان، برای این کار بهره گرفت. گزینش پایه قوی خیلی بسیار مهم می‌باشد. سه روش پیوند در کاکتوس کاربرد دارد: سطحی، شکافی و مورب.

پیوند سطحی

در این نوع پیوند، دو سطح پایه و پیوندک باید کاملا صاف و مسطح باشد. با چاقوی تیز و باریکی برش افقی روی پایه ایجاد کرده، دو سطح پایه و پیوند را روی هم قرار داده و با نوار پلاستیکی، نخ و یا با استفاده از وزنه‌های فلزی آنها را روی هم استوار می‌نمایند.

پیوند شکافی

در این نوع، در وسط پایه شکافی به شکل V ایجاد کرده و پیوند را نیز به شکل مکمل شکاف، برش داده و داخل شکاف جای می‌دهیم. برای اتصال آنها، از نخ یا خلال دندان استفاده می‌کنیم.

پیوند مورب

این نوع پیوند، بیشتر برای پایه‌های بلند و باریک توصیه می‌شود. در این روش، پایه و پیوندک را به گونه اریب برش داده و دو قطعه را به وسیله نخ محکم می‌کنند. چند روز پس از انجام پیوند، گیاه را در سایه گذارده و باید دقت نمود که نخ یا نوار پلاستیکی خیلی خوب بسته شده باشد. پس از یک هفته، نیز چنانچه از خار یا چوب خلال استفاده شده، باید برای جلوگیری از بروز آلودگی و بیماری‌ها، آنها را از پایه و پیوندک بیرون آورد.

روش دیگری در پیوند کاکتوس به‌کار می‌رود که پیوند خواب نام دارد. در این روش، پایه بدون ریشه بوده و به صورت قطعه‌ای از کاکتوس‌ها می‌باشد. پیوندک را به یکی از روش‌های ذکر شده، بر روی پایه بدون ریشه قرار داده و سپس، هر دو قسمت را بصورت پیوند شده در گلدان قرار می‌دهند تا قسمت پایه ریشه‌دار شود و نیز پیوند جوش بخورد. کشورهای صادر کننده کاکتوس پیوندی «ژیموکالیسیوم» بیشتر از این روی استفاده می‌کنند.

آنچه مسلم است سرئوس‌ها یا کاکتوس‌های مخروطی، پایه‌های بسیار خوبی برای بیشتر مامیلاریاها یا اوپنسیه‌ها می‌باشند. بهترین پایه سرئوس، بهترین پیوندک مامیلاریا می‌باشد.

انواع کاکتوس

اهمیت ویژه پیوندزدن در کاکتوس‌ها

  1. برخی از کاکتوس‌ها دیرگل یا دیر بذر بوده و هیچ‌گاه در شرایط کاشت، گل و بذر هم تولید نمی‌کنند. از
    همین‌رو برای تکثیر آنها افزون بر قلمه‌زدن، کاشت پاجوش و … پیوند زدن یکی از را‌ه‌های مناسب ازدیاد به شمار می‌رود.
  2. معمولا در کاکتوس‌های دانه‌زاد زمان زیادی به طولا می‌کشد تا گیاه بزرگ شده و تولید گل نماید. تجربه نشان داده که کار پیوند‌زدن، گیاه را زودرس نموده و زمان گلدهی را به جلو می‌اندازد.
  3. پیوند انواع کاکتوس‌ها در روی گونه‌های مختلف به سادگی انجام می‌گیرد و سرعت جوش خوردن نیز به سبب وجود بافت‌های هادی کاکتوس‌ها می‌باشد. بافت‌های هادی یاد شده، بخش بزرگی از سطح میانی استوانه مرکزی را اشغال نموده و در نتیجه تماس آنها با بافت‌های هادی پیوندک به آسانی انجام گرفته و درصد جوش خوردن پایه و پیوندک هم افزایش می‌یابد.
  4. از دیدگاه تماشای ظاهری نیز دو گیاه مختلف‌الشکل که بر روی هم پیوند زده می‌شوند، بسیار زیبا و دیدنی خواهد بود.
  5. با انجام پیوند، ویژگی‌های خالص ارثی پیوندک بر خلاف حالت بذری دگرگونی نیافته و به گفته دیگر گونه‌های کمیاب زیبا دوست داشتنی، همگی ویژگی‌های خود را حفظ می‌نمایند.
  6. پاره‌ای از کاکتوس‌ها به خودی خود شاخه یا ساقه زیادی تولید نمی‌کنند ولی بریدن جوانه انتهایی سر آنها برای تهیه پایه سبب می‌شود که در بن گیاه شاخه‌ها و ساقه‌های بسیاری به وجود آید که بعدها برای گرفتن قلمه کاربرد خواهند داشت.
  7. گاهی در برخی از کاکتوس‌ها به دلایل گوناگون، ریشه دوام زیادی نکرده، آسیب دیده و از بین می‌رود. از این رو، احتمال از بین رفتن خود گیاه نیز بالا می‌رود، در این زمینه هم، می‌توان کاکتوس بدون ریشه را روی پایه قوی و محکم دیگر پیوند زد و دوباره گیاه را زنده، جوان و شاداب نمود. در زمینه پیوند کاکتوس‌های گرد بر روی کاکتوس‌های ستونی، یک قیم چوبی راست در کنار پایه در خاک گلدان فرو می‌نمایند. آنگاه یک تخته تیغه‌ای کوچک را هم به گونه عمودی روی سر قیم و پیوندک قرار داده سپس دو عدد سنگ یا وزنه کوچکی را روی تیغه افقی می‌گذارند و سپس با فشار اندکی، چسبندگی پایه و پیوندک کامل می‌شود.

یادآوری

در پیوند زدن کاکتوس‌ها، هرگز از چسب باغبانی استفاده نشود زیرا این کار از یک سو مانع تغییر رطوبت اضافی پایه و پیوندک شده و از سوی دیگر محیط و جایگاه مناسبی برای گسترش و رشد قارچ‌ها  باکتری‌های زیان‌آور فراهم می‌آورد.

یکی دیگر از روش‌های پیوند کاکتوس‌های گرد و شیاردار روی کاکتوس‌های ستونی، به کارگیری نخ‌های نازک می‌باشد که با نوارهای باریکی از شیارهای پیوندک و پیرامون گلدان رد می‌شود و از هر گونه لغزش پیوندک روی پایه جلوگیری می‌شود باید دقت داشت که فشار زیادی از اطراف نخ یا نوار روی جوانه انتهایی به پیوند وارد نشود.

درباره پیوند کاکتوس‌های برگ‌نما مانند اپی‌فیلوم یا کاکتوس‌های کریسمس برروی کاکتوس‌های ستونی نیز با پدید آوردن برش و شکاف در سطح پایه و آنگاه جای دادن برش پیوندک به درون آن و اتصال لازم لبه‌های شکاف، پایه می‌تواند پیوندک را به خوبی نگهداری نماید.

انواع کاکتوس

کاکتوس اپی فیلوم-epiphyllum کاکتوس اسکوباریا-escobaria

کاکتوس اسپوستوا-espostoaکاکتوس اسپوستوا-espostoa

کاکتوس اولیک نیا-eulychnia

مشخصات : گیاهی همیشه سبز،دارای گلهای بسیار زیبا که در اوایل تابستان پدیدار می شوند،گلها به رنگهای سفید،زرد،نارنجی

مکان : آفتاب

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : خاک دارای مواد هوموسی با کودهای پتاسه و ازت دار

مشخصات : ساختار کروی و بعد از گذشت زمان ستونی،خارها فشرده و نازک به رنگهای سفید،زرد،صورتی،گلها در رنگهای سفید،سبز،زرد،زرد صورتی،میوه کوچک و به رنگ سرخ

مکان : آفتاب

ازدیاد : کشت بذر-تقسیم بدنه

نوع خاک : خاک دارای مواد هوموسی با کودهای پتاسه و ازت دار

مشخصات : استوانه ای دارای شیار،رنگ بدنه سبز و از موهای متمایل به سفید پوشیده شده،خارها به رنگ سفید و زرد،گلها قیفی به رنگ سفید و زرد

مکان : آفتاب

ازدیاد : قلمه

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

مشخصات : استوانه ای روشن و درخشان،گلها زنگوله ای به رنگ صورتی کمرنگ و سفید،میوه ها کروی یا گلابی شکل

مکان : آفتاب

ازدیاد : قلمه

نوع خاک : خاک مخلوط

کاکتوس اکینو-echinocactusکاکتوس اکینو-echinocactus

کاکتوس اکینو سرئوس-echinocereusکاکتوس اکینو سرئوس-echinocereus

کاکتوس اکینوفسولو-echinofossulocacatusکاکتوس اکینوفسولو-echinofossulocacatus

کاکتوس اکینوپسیس-echinopsisکاکتوس اکینوپسیس-echinopsis

مشخصات : کروی شکل،سطح بدنه آنها از توبرکولهایی به رنگ سبز تا آبی دیده می شوند،بخش بالائی گیاه پوشیده از پشم و پرز زرد رنگ بوده،رنگ خارها از سفید،زرد طلایی و صورتی تا سیاه،سطح میوه پوشیده از پرز و مو در رنگهای سبز و قهوه ای

مکان : آفتاب فراوان

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

مشخصات : بدنه ای استوانه ای به رنگ خاکستری مایل به سبز،سطح گیاه پوشیده از انبوه خارهای زینتی،فصل گلدهی اواخر بهار تا تابستان،گلها قیفی شکل و بزرگ در رنگهای ارغوانی و سرخ می باشد،دارای خارهای کوتاه،نرم،شانه ای شکل،اندازه میوه شبیه توت فرنگی

مکان : آفتاب و سایه اندک

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

مشخصات : ساختار آن به صورت گرد کروی تا استوانه ای کوتاه به رنگ خاکستری مایل به سبز و بدنه دارای شیار مواج یکدست،خرهای مرکزی به رنگهای سفید،زرد،قهوه ای بوده،گلها در رنگهای سفید،کرم و ارغوانی می باشد

مکان : روشنایی پسند و گرما دوست

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : خاکهای ماسه ای (متخلخل)

مشخصات : ساختار آن کروی شکل که با گذشت زمان استوانه ای به رنگ سبز و خاکستری مایل به سبز می گردند،خارها در طیف رنگی سفید یا خاکستری تا قهوه ای سیاه دیده می شوند،گلهای آن شیپوری به رنگ زرد،سرخ می باشد،میوه ها کروی و پرزدار به رنگ سبز مایل به قهوه ای یا سرخ مایل به قهوه ای می باشند.

مکان : آفتاب –نیمه سایه –مقاوم به سرما

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاکهای ماسه ای (متخلخل) گذشت زمان

کاکتوس کلیستو-cleistocactus

کاکتوس کوپیاپوا-copiapoaکاکتوس کوپیاپوا-copiapoa

کاکتوس کوریفانتا-coryphanthaکاکتوس کوریفانتا-coryphantha

کاکتوس دیسکو-discocactus

مشخصات : ستونی شکل به رنگهای سبز روشن و سبز تیره،خارها کوتاه یا سوزنی شکل،متراکم با رنگهای سفید شفاف،قهوه ای و زرد رنگ بوده است،فصل گلدهی بهار و تابستان و گلهایشان لوله ای شکل به رنگهای سرخ متمایل به صورتی،میوه آن کروی است

مکان : آفتاب شدید

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : خاک مخلوط و غنی و زهکشی شده

مشخصات : پیکر کروی شکل به رنگ سبز مایل به آبی خاکستری،آرئولها بزرگ و پرزدار،گلها به رنگ زرد متمایل به سفید،میوه کروی و زرد مایل به خاکستری

مکان : آفتاب

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

مشخصات : به رنگ سبز تا خاکستری مایل به سبز،ساختار کروی ،رنگ خارها از سفید،زرد،قرمز روشن و قهوه ای،فصل گلدهی آن بهار و تابستان دارای گلهای رنگی،میوه کروی خاردار،گلها در رنگهای سرخ،زرد طلایی،ارغوانی و سفید

مکان : آفتاب  و کمی سایه

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

مشخصات : بدنه کروی،رنگ بدنه سبز تا قهوه ای نزدیک به سبز و گاهی مایل به سیاه،رنگ خارها از سفید،زرد،قهوه ای تا سیاه رنگ،گلها قیفی شکل در رنگهای کرم سفید تا صورتی در پایان تابستان نمایان می شود،میوه ها توتی شکل و سفید

مکان : آب و هوای گرم و سوزان تابستان

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : خاک غنی و زهکشی شده

کاکتوس سفالوسرئوس-cephalocereusکاکتوس سفالوسرئوس-cephalocereus

کاکتوس سرئوس-cereusکاکتوس سرئوس-cereus

کاکتوس کمه سرئوس-chamaecereusکاکتوس کمه سرئوس-chamaecereus

کاکتوس کلیستو-cleistocactus

مشخصات : کرکهای سفید و شبیه موی پیر مردان،ساقه طویل و ستون مانند به رنگ سبز روشن،گلها قیفی شکل به رنگ سفید و ز رد،فصل گلدهی شبهای تابستان

مکان : آفتابی و نیمه سایه

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

مشخصات : خارهایی به رنگهای سفید،زرد،قهوه ای روشنو تیره،گلها شب هنگام در فصل تابستان نمایان می گردد،میوه بزرگ و خوراکی به رنگ زرد و سبز و سرخ دیده می شود

مکان : آفتابی

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

مشخصات : گیاهی ستون مانند،پاکوتاه و نرم،رنگ ساقه ها سبز روشن،خارهای شعاعی و خارهای مرکزی سفید نقره ای و کرم رنگ هستند،گلها قیفی به رنگ سرخ و لیمویی،دارای پرچمهای زرد رنگ می باشند،میوه ها صورتی رنگ و هنگام رسیدن سرخ رنگ می شوند.

مکان : آفتابی و اندکی سایه

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

مشخصات : ستونی شکل به رنگهای سبز روشن و سبز تیره،خارها کوتاه یا سوزنی شکل،متراکم با رنگهای سفید شفاف،قهوه ای و زرد رنگ بوده است،فصل گلدهی بهار و تابستان و گلهایشان لوله ای شکل به رنگهای سرخ متمایل به صورتی،میوه آن کروی است

مکان : آفتاب شدید

ازدیاد : کشت بذر-قلمه

نوع خاک : خاک مخلوط و غنی و زهکشی شده

کاکتوس ازتیکوم-aztekiumکاکتوس ازتیکوم-aztekium

کاکتوس بلوسفیلدیا-blossfediaکاکتوس بلوسفیلدیا-blossfedia

کاکتوس برزی-borzicactusکاکتوس برزی-borzicactus

کاکتوس کارینژا-carnegieaکاکتوس کارینژا-carnegiea

مشخصات : پیکری کروی،رنگ سبز تا سبز خاکستری،بخش کانونی گیاه دارای پرزهای سفید رنگ با خارهای ضعیف،گلها در تابستان نمایان می شوند،دارای میوه کروی کوچک صورتی

مکان : روشنایی پسند و دمای بالاتر از ۵+

ازدیاد : کاشت بذر

نوع خاک : خاک مخلوط و زهکشی شده

مشخصات : پیکربندی کوچک و به رنگ تیره و بیشتر به رنگهای خاکستری مایل به سبز تیره و آبی نزدیک به سبز دیده می شود،بفرمت گنبدی شکل هستند،گلها به رنگهای کرم،سفید مایل به سبز،میوه آنها کرم،سفید

مکان : سایه دوست

ازدیاد : پیوند

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

مشخصات : پوشش سبز درخشان،دارای پرزهای سفید رنگ،خارها به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه،گلها لوله ای شکل در رنگهای سرخ و بنفش و در تابستان نمایان می شود،میوه ها کروی در رنگهای سبز و سفید با پرزهای قهوه ای

مکان : هوای آزاد و نور شدید خورشید

ازدیاد : کاشت بذر-تکثیر شاخه های جانبی

نوع خاک : ترکیب خاک و ماسه شسته

مشخصات : بدنه استوانه ای شکل،آرئولهای قهوه ای رنگ،خارها قهوه ای روشن و تیره گاه نقره ای،گل ها قیفی در رنگهای سفید و سبز خوشبو و فصل گلدهی بهار و تابستان،میوه ها تخم مرغی و سبز و هنگام رسیدن سرخ

مکان : در دمای بالاتر از ۲-درجه سانتیگراد

ازدیاد : کشت بذر

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

کاکتوس آکانتوکالیسیوم-acantocalyciumکاکتوس آکانتوکالیسیوم-acantocalycium

کاکتوس آپورو-aporcactus

کاکتوس آریو کارپوس-ariocarpusکاکتوس آریو کارپوس-ariocarpus

کاکتوس آستروفیتوم-astrophytumکاکتوس آستروفیتوم-astrophytum

 

مشخصات : شکل آن کروی و با افزلیش سن به صورت لوله ای کوتاه در می اید،رنگ آن سبز تیره و مات و گاه آبی مایل به خاکستری،رنگ خارها گوناگون و از زرد تا قهوه ای تیره متغییر است،گلهای آن قیفی،درشت،پرپر  و در تابستان ظاهر می شود،میوه گرد و کروی و بذر آنها سیاه کدر می باشد.

مکان : روشنایی پسند و گرما دوست و از سرما گریزان

ازدیاد : کاشت بذر در اسفند،قلمه و پیوند

نوع خاک : غنی،سبک و زهکشی شده

مشخصات : کاکتوس بالا رونده به رنگ سبز خاکستری مایل به سبز،گلها قیفی شکل صورتی و سرخ رنگ و از فصل بهار تا تابستان پدیدار می شود،خارها کوتاه و بزرگ طلایی یا قرمز قهوه ای،میوه آنها کوچک و پرزدار و گرد

مکان : در دمای بالاتر از ۱۰درجه

ازدیاد : پیوند

نوع خاک : غنی

مشخصات : دارای برآمدگیهای تکمه ای سه گوش بر روی زمین پهن می شوند،رشد کم و بدنه ای پهن و کروی به رنگ خاکستری سبز،پوست چرمی،فصل گلدهی تابستان،گلها قیفی در رنگهای سفید،زرد،صورتی

مکان : آفتابی و کمی سایه و پایداری تا ۲- سانتیگراد

ازدیاد : کاشت بذر

نوع خاک : زهکشی شده و آبیاری کم

مشخصات : ساختاری ستاره ای،سبز رنگ و گاه خاکستری،دارای کرکهای سفید،بدون خار و پاره ای دارای موهای کرکی،پر گل و گلها قیفی در رنگهای زرد،پرتقالی یا سرخ در تابستان

مکان : در دمای بالاتر از ۴-درجه سانتیگراد

ازدیاد : پیوند یا قلمه

نوع خاک : غنی و زهکشی شده

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز