هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵
خانه » اخبار » وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه ۹۵

اطلاعیه سایت

وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه ۹۵

وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه ۹۵

وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه ۹۵

پیش بینی زلزله ۸ ریشتری کرمان , پیش بینی زلزله کرمان آبان ۹۵ , زلزله ۶ ریشتری کرمان , زلزله ۸ ریشتری زرند , زلزله ۸ ریشتری کرمان , زلزله زرند کرمان , زلزله کرمان , زلزله کرمان آبان ۹۵
وقوع زلزله 8 ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه 95

وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه ۹۵

زلزله ۸ ریشتری کرمان

پیش بینی وقوع زلزله ۸ ریشتری در استان کرمان طی چند روز آینده آبان ۹۵ که مرکز ژئوفیزیک دانشگاه هارواود آمریکا وابسته به سازمان ناسا اعلام کرد، میزان پس لرزه های استان کرمان غیرعادی و بیشتر ازحد معمول می باشند، لذا به همه مردم استان کرمان هشدار داد که احتمال وقوع زلزله ای با قدرت ۶ الی ۸ ریشتر در چند روز آینده وجود دارد و خواستار رعایت تمامی نکات ایمنی وجمع آوری آذوقه توسط مردم شد و استفاده از مکان‌ها ایمن را خواستارشد.

این متن در شبکه های مجازی پخش شده است و ایسنا برای صحت این مطلب به تهیه گزارشی در این خصوص پرداخته است.

دکتر” سید جلیل الدین فاطمی”- مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان- در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: زلزله را با چند پیش لرزه نمی توان پیش بینی کرد و این مورد نمایی است، بلکه پیش نشانگرهای زیادی در پیش بینی احتمالی زلزله دخیل هستند.

وی، وقوع زلزله های با شدت کم را مفید دانست و اظهار کرد: زلزله های زیادی که با شدت کم صورت می گیرند، باعث تخلیه انرژی گسل می گردد، بنابراین تعداد زیاد زلزله دلیل بر وقوع زلزله با ریشتر بالای ۶ نیست. اما اگر زلزله های نامعمولی مانند زلزله بم که ۴ زلزله ۴ ریشتر در ظرف ۲۴ ساعت به وقوع پیوست این نوع زلزله ها، مهم و احتمال وقوع زلزله مخرب را می توان داد، اما زلزله های کمتر از ۴ ریشتر چنین امری را بیان نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه زلزله های بزرگ در مدت زمان کم احتمال وقوع زلزله می دهند، ادامه داد: زلزله قابل پیش بینی نیست، مثلا در کشور چین چندین بار اعلام کردند که زلزله مخربی در راه است، اما فقط یکبار وقوع زلزله بزرگ درست پیش بینی شد که آن نیز بر اساس احتمالات پیش بینی شده است.

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان اعلام کرد: نمی توان با یک پیش نشانگر احتمال وقوع زلزله را مطرح کرد، بلکه باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ پیش نشانگر وجود داشته باشد.

وقوع زلزله 8 ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه 95

وی در ادامه بر استحکام سازی ساختمان ها، تاکید و عنوان کرد: باید منازل و ساختمان های از استحکام مناسبی برخوردار باشند؛ با زلزله باید کنار آمد، مانند کشور ژاپن زمانی که زلزله ۶.۵ ریشتری در آن رخ می دهد فقط یک مجروح در پی دارد، اینکه در یک زلزله ۶ ریشتری در برخی نقاط صدها کشته و زخمی بر جای می گذارد این امر به دلیل عدم استاندارد سازی منازل است.

فاطمی به زلزله گلباف در اوایل دهه ۶۰ و میزان خسارات جانی و مالی آن زلزله اشاره و اذعان کرد: زلزله قایل پیش بینی نیست و این مطلب که در شبکه های مجازی رد و بدل می گردد، صحت ندارد.

وی به زلزله خیز بودن استان کرمان، اشاره و یادآوری کرد: استان کرمان در گذشته نه چندان دور شاهد وقوع زلزله زرند و بم و تعداد زیادی کشته بوده، بنابراین باید مردم کرمان منازل خود را ایمن و شناژی ساخته تا باخیالی سوده زندگی کنند.

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: کرمان یک استان زلزله خیز است و هر روز بطور متوسط یک زلزله کمتر از ۳ ریشتر در آن رخ می دهد که مردم آن را احساس نمی کنند، اما سوال اینجا مطرح است که چگونه فقط از روی یک پیش نشانگر که زلزله بیش از حد معمول رخ داده است، وقوع زلزله ۶ تا ۸ ریشتر پیش بینی شده است که امری قابل تامل است و چنین موردی امکان پذیر نیست. تعداد زیاد زلزله فقط نشانگر این است که گسل های منطقه فعال شده اند و این دلیلی بر وقوع زلزله بزرگ نیست و این مورد موثق نیست.

همچنین “ابوالقاسم سیف الهی”- معاون امور عمرانی و فنی استانداری کرمان- ضمن تکذیب این مطلب به خبرنگار ایسنا گفت: هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است که زلزله را قبل از وقوع پیش بینی کند و تنها حدس و گمان ممکن است زده شود اما پیش بینی وقوع صد درصد زلزله تاکنون امکان پذیر نبوده است.

وقوع زلزله 8 ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه 95

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته دنیا حداکثر ۱ یا ۲ دقیقه قبل از وقوع زلزله توانسته اند پیش بینی زلزله را کرده و هشدار دهند، و اگر چنین امری امکان پذیر بود آمریکا و ژاپن زلزله های کشور خود را پیش از وقوع پیش بینی می کردند.

معاون امور فنی و عمرانی استاندار کرمان این موضوع را شایعه دانست و اعلام کرد: عمر چندانی از تشکیل فضای مجازی در کشور ما نمی گذارد، به این دلیل شایعه پراکنی در این فضا زیاد صورت می گیرد و مردم نباید به این شایعات توجهی نمایند.

وی یادآور شد: در چند روز گذشته زلزله ای به بزرگی ۴.۸ ریشتر در نزدیکی شهرستان زرند به وقوع پیوست و پس لرزه های پس از آن کاهشی بود.

سیف الهی ،زلزله اخیر زرند را مربوط به گسل کوهبنان دانست و توصیه کرد: مردم باید همواره رعایت نکات ایمنی را انجام دهند، اما با این حال ستاد بحران و فرمانداران کوهبنان، زرند و راور پیش بینی های لازم را انجام داده اند، اما آنچه در فضای مجازی منتشر شده است، شایعه است. هیچ کس نمی تواند زلزله را پیشگویی کند و مراکز رسمی کشور از جمله مرکز ژئوفیزیک تهران، ستاد مرکزی بحران کشور و مراکز زلزله نگاری اگر مواردی مشاهده کرده بودند، قطعا اطلاع رسانی خواهند کرد.

وقوع زلزله 8 ریشتری در کرمان تا چند روز آینده آبانماه 95

زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد. محلّی که منشأ زمین‌لرزه است و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین‌لرزه گویند. پیش از وقوع زمین‌لرزهٔ اصلی معمولاً زلزله‌های نسبتاً خفیف‌تری در منطقه روی می‌دهد که به پیش‌لرزه معروفند. به لرزش های بعدی زمین‌لرزه نیز پس‌لرزه گویند که با شدّت کمتر و با فاصلهٔ زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می‌دهند.

زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می‌کند. زمین لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله سنج یا لرزه نگار ثبت می‌شوند. مقدار بزرگی یک زلزله متناسب با انرژی آزاد زلزله است. زلزله‌های کوچکتر از بزرگای ۳ اغلب غیر محسوس و بزرگتر از ۶ خسارت‌های جدی را به بار می‌آورند.

در نزدیکی سطح زمین، زلزله به صورت ارتعاش یا گاهی جابجایی زمین نمایان می‌شود. زمانی که مرکز زمین‌لرزه در داخل دریا باشد،در صورت تغییر شکل زیاد و سریع بستر دریا باعث ایجاد سونامی می‌شود که معمولاً در زلزله های بزرگتر از بزرگای هشت اتفاق می افتد. ارتعاشات زمین همین‌طورریزش کوه و گاهی فعالیت‌های آتشفشانی را موجب می‌شوند.

در حالت کلی کلمه زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در بر می‌گیرد – چه ارتعاش طبیعی چه مصنوعی توسط انسان – که موجب ایجاد امواج ارتعاشی می‌شود. زمین لرزه‌ها اغلب نتیجه حرکت گسل‌ها هستند، و همین‌طور فعالیت‌های آتشفشانی، ریزش کوه‌ها، انفجار معدن‌ها، و آزمایش‌های هسته‌ای. نقطهٔ آغازین شکاف لرزه را کانون می‌نامند. مرکز زمین‌لرزه نقطه‌ای در راستای عمودی کانون و در سطح زمین است.

گردآوری: سایت تفریحی افق فان

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز